Изгубити меч по сваку цену!

„Водник“ и „Бајкал-Енергија “.

Роман Абрамовскиј/vodnik.pro
Два руска хокејашка тима одиграла су апсурдну „позоришну“ представу уместо утакмице. И једни и други су тукли искључиво у сопствене голове. Како је то могуће и шта се заправо догодило?

У руском хокеју се догодио случај без преседана. За време утакмице првенства Суперлиге Русије у хокеју архангелски „Водник“ и иркутски „Бајкал-Енергија “ су давали искључиво аутоголове, напуштали су терен за време утакмице и играли без голмана. Меч је завршен резултатом 11:9. И навијачи и чланови руководства клубова били су потпуно збуњени.

У погрешном смеру

Утакмица поменутих тимова у завршној фази првенства руске Суперлиге у хокеју са лоптом у Архангелску [1.231 км од Москве] није обећавала ништа посебно. У првом полувремену су играчи оба клуба углавном проводили време на својој половини терена и нису показивали нарочито интересовање за противнички гол. Прво полувреме је завршено резултатом 0:0. Већина навијача је напустила трибине.

Није деловало да у другом полувремену може бити неких изненађења. И заиста, прва половина другог полувремена је била наставак пасивне „тактике“ игнорисања противничког гола. Међутим, у 68. минуту је „Водник“ неочекивано променио тактику. Нападач Олег Пивоваров је кренуо у напад, али на сопствени гол и постигао три аутогола заредом. Голман се није ни најмање зачудио. Напротив, сваки пут се учтиво склонио са гола.

Ситуација је приморала тренера „Бајкала“ да објави паузу, после чега су његови пулени изашли на терен са истом тактиком, тј. почели су да нападају сопствени гол. Противничка екипа није могла у томе да их спречи, тако да је „Бајкал“ успешно постигао 9 аутоголова и „повео“ резултатом 9:3. Хокејаши „Водника“ су били револтирани таквим безобзирним копирањем њихове идеје, па је већ поменути Пивоваров успео да постигне још 8 аутоголова, тако да се утакмица завршила резултатом 11:9.

Пре краја меча је један део играча већ напустио терен, а преостали навијачи на трибинама су се смејали овом апсурду. Ништа слично још није виђено у руском хокеју.

Шта се заправо догодило?

Занимљиво је да ништа није објашњено ни на конференцији за новинаре после утакмице. Главни теренер „Бајкал-Енергије “ Јевгениј Јерахтин је деловао потпуно збуњено, истакавши из неког разлога да нико није крив за ово што се догодило.

„Шта ја могу да кажем? Мислим да је ситуација апсурдна... Тешко је то било предвидети. Пре свега, нисмо ми први почели. Нама то уопште није било потребно. Ми смо хтели да увежбамо одређену тактику, али када је почео тај циркус, кад су они почели да дају аутоголове, онда смо ми... Ја ни у ком случају не желим да оптужим ни тренере, ни играче“, рекао је Јерахтин.

Игор Гапанович, тренер „Водника“, екипе која је „прва почела“, био је још краћи и загонетнији:

„Шта ја ту могу? Мени је ово можда први пут у животу... Немам коментара. Ту нема шта да се коментарише“.

Запањени новинари нису више ништа ни питали, тако да је конференција брзо завршена.

Спортски експерти су, међутим, одмах прозрели намеру руских хокејаша. Они су на тај начин хтели да изаберу повољнијег супарника у плеј-офу. „Водник“ није желео да победи да не би на табели заузео пето место, јер би онда у четвртфиналу играо са краснојарским „Јенисејем“ (прваком Русије у последње три године) Тим „Бајкал-Енергија “ је, по свему судећи, „видео зла очима“ и одлучио да се брани истим средствима. У противном би их поступак „Водника“ довео на прво место на табели, што подразумева сусрет са већ поменутим „Јенисејем“, али у полуфиналу.

Међутим, тако необичан покушај да се по сваку цену обезбеди повољно место у плеј-офу није наишао на разумевање у Руској федерацији хокеја са лоптом, што се и могло очекивати. Најављено је да ће против ових тимова бити предузете „строге мере“, а резултати утакмице су поништени. „Водник“ и „Бајкал-Енергија“ ће 3. марта морати да покажу жељу за победом на неутралном терену, пише на званичном сајту Федерације хокеја.

Текстови Russia Beyond су слободни за преузимање. Бићемо вам захвални ако их будете објављивали са линком који води на оригинални текст, односно на нашу страницу. Хвала!