Велики успех Русије у футсалу после неуспеха у фудбалу

У Европи руска репрезентација у футсалу редовно осваја медаље: има једну златну, пет сребрних и две бронзане медаље.

Михаил Шапајев/РИА Новости
Репрезентација Русије у футсалу (малом фудбалу) освојила је друго место на светском првенству, што је досада њен највећи успех у овом спорту. Међутим, тешко да ће победе на малом терену допринети тријумфу великог фудбала на светском првенству које ће се 2018. године одржати у Русији.

Руски фудбалери одавно ништа нису освојили, али то не значи да у Русији нико не уме да игра фудбал. То је доказала руска репрезентација у футсалу (малом фудбалу), која је 1. октобра на светском првенству у Колумбији освојила сребро.

До овог тренутка највеће достигнуће руских репрезентативаца у футсалу била је бронза на светском првенству. Ове године Русија није била фаворит. Уочи четвртфинала против Шпанаца мало је било оних који су давали предност Русима, јер у досадашњим сусретима Русија никада није победила Шпанију. Али зато је сада однела убедљиву победу са резултатом 6:2.

У полуфиналу су пулени Сергеја Скоровича победили Иран (4:3), а финални меч против репрезентације Аргентине Руси су изгубили 4:5. Нису успели да победе у финалу, али су играли боље него икада. Може се рећи да овај успех није случајност. У Европи руска репрезентација у футсалу редовно осваја медаље: има једну златну, пет сребрних и две бронзане медаље.

Неуспех у великом фудбалу

Успех у футсалу је посебно драгоцен у контексту бледих резултата руске фудбалске репрезентације. После Евра 2008, када је екипа селектора Гуса Хидинка освојила бронзу, очекивања навијача нису оправдана ни на једном међународном турниру.

На пример, уочи Евра 2016. експерти су предвиђали да ће се Руси борити са Енглезима за прво место у групи, али је тим Леонида Слуцког заузео последње место иза Енглеске, Велса и Словачке. Сада се навијачи надају да ће нови селектор Станислав Черчесов успети да прекине неславну традицију и да постигне прихватљивији резултат на светском првенству 2018, чији је домаћин Русија.

Русија – водећа земља у футсалу и фудбалу на песку

Успех руских „футсалера” после толиких неуспеха великог фудбала прави је одушак за руске навијаче. Исто се може рећи и за најновије победе националног тима у фудбалу на песку. У овој дисциплини Руси су освојили прво место на светским првенствима 2011. и 2013, и бронзу на светском првенству 2015. године, тако да се Русија нашла међу водећим земљама када је реч о фудбалу на песку. После таквих резултата чињеница да се руска репрезентација у фудбалу на песку није пласирала на светско првенство 2017. (није прошла квалификације) изгледа као неки неспоразум.

Тајна успеха – натурализовани Бразилци и промена атмосфере

Успех руске футсал репрезентације многи доводе у везу са чињеницом да у њој играју натурализовани Бразилци из руских клубова. У Колумбији су за Русију играла четворица: Густаво, Едер Лима, Робињо и Ромуло.

Едер Лима. Илустрација: Михаил Почујев/ТАССЕдер Лима. Илустрација: Михаил Почујев/ТАСС

Кључни фактор, међутим, није била надахнута игра Бразилаца, него промене у расположењу руских играча, сматра Аркадиј Белиј, бивши руски репрезентативац који је са националним тимом освојио прво место на европском и треће на светском првенству.

Ромуло. Илустрација: Михаил Почујев/ТАССРомуло. Илустрација: Михаил Почујев/ТАСС

„Читава плејада наших младих играча доста се извештила и успела је да се покаже у најтежим тренуцима. Управо на овом турниру је дошло до ситуације када се знатно повећао број играча који утичу на резултат. Сада у тиму има десетак таквих људи”, рекао је Белиј за „Руску реч”. „Наравно, Бразилци су много допринели успеху, али раније се имао утисак да све зависи од њих, а сада је атмосфера другачија”, истиче Белиј.